100 anys d’Institució Teresiana

Pilar Sánchez i Carolina Ramírez parlen de la vigència del missatge del fundador Pedro Poveda avui dia

La Institució Teresiana és una Associació Internacional de laics, dones i homes, fundada pel sacerdot i pedagog Sant Pedro Poveda, que té per finalitat contribuir a la promoció humana i social a través de la mediació cultural i educativa. És present a 30 països d’Europa, Amèrica, Àsia i Àfrica, i actualment està formada per 2.743 membres. El proper dijous 11 de gener, dia del centenari de la seva aprovació pontifícia pel papa Pius XI, se celebrarà una Eucaristia, a les 19h, a la Basílica de la Mare de Déu de la Mercè de Barcelona. La Pilar Sánchez és la delegada de la Institució Teresiana per a l’Associació Primària per Aragó, Balears i Catalunya, i la Carolina Ramírez, presidenta de l’Associació ACIT Llevant Nord.

 Com neix la Institució i per què té avui plena vigència?

Calia consolidar una experiència transformadora. Els seus membres es comprometien a treballar “a la manera de la sal”, unint esforços, des d’un testimoni cristià i una acció professional competent, en els camps de l’educació i la cultura. Al primer terç del s. XX, el reconeixement dels drets de la dona en la construcció del món era una fita important. I van ser dones les que, inicialment, van respondre a la seva proposta. Avui, que la secularització del nostre món s’ha accentuat, la resposta del seu fundador, Sant Pedro Poveda, continua essent una resposta vàlida per a homes i dones que han volgut formar part de la nostra Associació.

Quines responsabilitats teniu avui els membres de la Institució?

La nostra Associació està constituïda per dues associacions de fidels amb una única missió i diversitat de compromisos. Com a ciutadans laics procurem estar atents a les necessitats del nostre temps amb una actitud crítica, activa i participativa. Com a creients, sempre estem cridats a fer-ho des de la persona de Jesús: Ell és el nostre referent, allà on treballem, a la nostra llar, la nostra parròquia o altres associacions a les quals pertanyem. Evangelització, educació i acció social constitueixen els eixos dels nostres programes i orienten la nostra vida.

Quina metodologia de “treball” va crear sant Pedro Poveda?

En primer lloc, animava a establir estils de viure atraients. Persones amb un tarannà amable, que neix de l’estima que ens mereix cada persona. I espais que fossin semblants a les llars familiars. Confiava en la força del testimoni cristià, en la motivació des de l’interès de cadascú, la participació conjunta en tasques engrescadores i la força d’allò que dona sentit a la nostra vida. També en la formació actualitzada i permanent. Son elements que avui segueixen tenint actualitat.

 

T'ha interessat aquest contingut? Subscriu-te al nostre butlletí electrònic. Cada setmana, l'actualitat de l'Església diocesana al teu correu.

T'interessarà ...