«El colectivo de maestros necesitamos una formación constante»

[TRADUCCIÓN PENDIENTE] [Catalunya Religió] «Una trobada com aquesta és important perquè el col·lectiu de mestres necessitem una formació constant». Aquestes són les paraules de Rosa Maria Piqué, coordinadora de la Jornada d’Educadors de l’Escola Cristiana de Catalunya. Aquesta és la sisena trobada que s’organitza. Aquestes jornades, que es faran els propers 1, 4 i 5 [...]

[TRADUCCIÓN PENDIENTE]

[Catalunya Religió]

«Una trobada com aquesta és important perquè el col·lectiu de mestres necessitem una formació constant». Aquestes són les paraules de Rosa Maria Piqué, coordinadora de la Jornada d’Educadors de l’Escola Cristiana de Catalunya.

Aquesta és la sisena trobada que s’organitza. Aquestes jornades, que es faran els propers 1, 4 i 5 de juliol, tenen un èxit significatiu. A dia d’avui ja hi ha 200 mestres apuntats. 

«Les jornades estan adaptades a les necessitats pedagògiques del moment. En aquest cas, volem donar ressò a les TIC, les noves tecnologies. Es un tema molt rellevant que no només tractarem de manera tècnica sinó que pretenem fer-hi una reflexió profunda.», explica Piqué.

Un altre tema que es vol desenvolupar durant les jornades és el de la comunicació oral. «Creiem molt en les competències del llenguatge en general, però especialemnt pensem que a dia d’avui s’ha de donar una bona empenta a la competència comunicativa oral».

Finalment, una altra qüestió a destacar serà la religiosa. Segons la coordinadora, «Es vol oferir una bona dosi en tot el que és la formació religiosa»

Enguany les jornades s’estendran per tot Catalunya i que comptaran amb la presència a la jornada inaugural de Barcelona del sociòleg basc Javier Elzo, que pronunciarà una conferència titulada Qui són els nostres alumnes? (Els infants i joves d’avui, ciutadans de demà).
 
L’edició d’aquest any comptarà amb conferències, taules rodones i tallers a Tarragona, Girona, Lleida i Barcelona. Algunes de les conferències, entre d’altres, seran El professorat en xarxa; Escola, famílies i l’èxit escolar de tothom; Més alt encara! La comunicació oral: gèneres i nous reptes; Què fan els nostres alumnes a Internet o Acompanyants del creixement de tots. Pel que fa als tallers, n’hi haurà de tan diversos com Propostes educatives de Microsoft, Aprenentatge basat en problemes, o Idees sobre educació en comunicació visual, entre molts d’altres.

¿Te ha interesado este contenido? Suscríbete a nuestro boletín electrónico. Cada semana, la actualidad de la Iglesia diocesana en tu correo.

Te interesará ...