L’Escola Pia de Catalunya inicia una campanya per implicar tota la seva comunitat en l’ajuda als refugiats

L'entitat realitza una campanya per animar les famílies de la seva àmplia comunitat a acollir aquestes persones

L’Escola Pia de Catalunya ha demanat a les persones que formen part de les seves escoles, fundacions, parròquies, esplais  i agrupaments que s’impliquin en l’acollida de les persones refugiades. Per això ha iniciat un procés de consulta per saber les possibilitats reals per concretar aquest suport.  La crida respon al seu caràcter obert, integrador, compromès amb el canvi social i arrelat a la realitat.

En aquesta línia, com a institució, vol definir les places lliures que podria oferir a les 20 escoles arreu de tot el territori català, als cursos de formació pels joves que arriben,  i als esplais, agrupaments i grups que formen part de l’Escola Pia de Catalunya.

Però més enllà d’això, ha iniciat una campanya per animar les famílies de la seva àmplia comunitat a acollir aquestes persones. També es fa la mateixa crida als religiosos de l’Orde. Finalment l’Escola Pia de Catalunya s’ofereix per col·laborar amb les entitats locals o nacionals que promoguin accions a favor dels refugiats.

Missatge a la Cúria provincial

En la carta adreçada per la Cúria provincial proposen interrogants concrets de reflexió sobre aquesta problemàtica: “Cadascú de nosaltres, des del seu lloc podem preguntar-nos: – Tenim algunes places lliures a la nostra escola que poguéssim oferir als infants, adolescents i joves que arriben a casa nostra? – Les nostres aules podrien acollir cursos de formació per als joves que arriben? – Podem endegar alguna campanya entre les famílies de la nostra escola, parròquia o entitat, animant-los a ser famílies acollidores? – A les nostres comunitats religioses, podem acollir algú per viure amb nosaltres o convidar a taula alguna família que ho necessiti? – Al nostre esplai, agrupament o grup, podem obrir les portes per integrar-hi alguna d’aquestes persones? – Ens podem oferir per col·laborar amb les entitats locals o nacionals que promoguin accions a favor dels refugiats? – I als més petits, en els nostres moments i espais de jocs o d’esport, podem convidar-los a jugar amb nosaltres?”

 

T'ha interessat aquest contingut? Subscriu-te al nostre butlletí electrònic. Cada setmana, l'actualitat de l'Església diocesana al teu correu.

T'interessarà ...